Szafa na wymiar do sypialni – jaką wybrać?

szafy na wymiarSzafa to element wyposażenia, który w dużej mierze odpowiada za porządek. Służy nie tylko do przechowywania ubrań, ale także bibelotów, gadżetów czy sprzętów, np. odkurzacza. W sypialni o ograniczonym metrażu nie zawsze sprawdzi się gotowy mebel, dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w szafę na wymiar. Można ją dopasować do parametrów pomieszczenia oraz jego stylu wykończenia.

Szafa do zabudowy – aspekty techniczne

Sypialnia to miejsce, które musi być komfortowe i funkcjonalne. Trzeba więc zwracać uwagę na to, aby jej aranżacja sprzyjała wypoczynkowi oraz wyciszeniu. Wybierając szafę do zabudowy uwzględnić jej rozmiar, aby mebel nie przytłaczał swoją wielkością, a jednocześnie zapewniał odpowiednią ilość miejsca do przechowywania ubrań. Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w pojemną szafę niż kilka szafek, komód i półek, które mogą wprowadzić chaos w niewielkich wnętrzach. Wybierając szafę na wymiar trzeba zdefiniować kilka parametrów:
  • Wielkość – gabaryty mebla mają wpływ nie tylko na jego cenę, ale także komfort użytkowy. Jeżeli masz sypialnię o ograniczonym metrażu, możesz zdecydować się na szafę do zabudowy na całej długości ściany. Dzięki temu stworzysz miejsce przytulne i estetycznie wykończone.
  • Dodatkowe wyposażenie – w przypadku szafy na wymiar sam możesz zdecydować o jej konstrukcji. Nie ma problemu z uwzględnieniem w projekcie dodatkowych szuflad na bieliznę, wieszaków czy półek na budy. Dla większej wygody możesz ją także wyposażyć w lustro i oświetlenie, które ułatwi znalezienie potrzebnej rzeczy.
  • Konstrukcja – rodzaj zabudowy dobiera się do rozmiaru i parametrów sypialni. Żeby ograniczyć miejsce potrzebne do korzystania z szafy warto zdecydować się na przesuwane drzwi. Możesz również wybrać szafę narożną lub zajmującą całą ścianę, w zależności od możliwości i ograniczeń architektonicznych.
Zamawiając szafę na wymiar należy uwzględnić także rodzaj materiału, z którego zostanie wykonana. Warto pamiętać, że szafa do zabudowy to inwestycja na wiele lat, dlatego nie można oszczędzać na tańszych materiałach użytych do jej produkcji.

Szafa na wymiar jako dekoracja

W zależności od tego, w jakim stylu utrzymana jest sypialnia, możesz zdecydować się na szafę pasującą do całości pomieszczenia. W minimalistycznych wnętrzach będzie pasował mebel o prostej konstrukcji i stonowanej kolorystyce, która podkreśli surowy styl wykończenia. Jeżeli jesteś miłośnikiem awangardowych rozwiązań aranżacyjnych, możesz pokusić się na szafę do zabudowy z fototapetą. Producenci szaf na wymiar umożliwiają wybór własnej grafiki lub zdjęcia, co jeszcze bardziej podkreśla indywidualny charakter domu i jego mieszkańców. Tak naprawdę możliwości są nieograniczone, gdyż sam możesz decydować o detalach, kolorach frontów czy dodatkowych elementach dekoracyjnych mebla. Warto jednak pamiętać, że sypialnia to miejsce wypoczynku, dlatego nie należy przesadzać z różnorodnością, aby wnętrze nie przytłaczało zbyt nachalnym, krzykliwym wystrojem.