Meble na zamówienie – czym się kierować szukając producenta?

Meble na zamówienie, to w większej mierze spora inwestycja. Nie robimy ich co rok, a przeważnie zamawiamy je do swojego domu raz lub dwa razy w życiu. Czym się zatem kierować wybierając producenta mebli na zamówienie?

Meble na zamówienie – od czego zacząć

Przede wszystkim, jeśli już zdecydujemy się na meble na zamówienie, to najlepiej popytać wśród znajomych (najciemniej pod latarnią, prawda?). Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że jeśli u kogoś zostały one dobrze wykonane, to i u nas będą. Ponadto mamy tu coś namacalnego – możemy przejść, obejrzeć i dotknąć mebli. Nie każda firma bowiem ma swój salon sprzedażowy. Część będzie nam w stanie pokazać próbki wykonania i produktu, ale nie gotowy produkt.

Jeśli nie znajomi, to kto? No właśnie. Tutaj przychodzi nam z pomocą to, co większości Polaków – Internet. Szukając mebli na zamówienie mamy nieograniczoną ilość różnego rodzaju forów oraz stron dedykowanych. Użytkownicy bardzo chętnie dzielą się na nich swoimi opiniami, spostrzeżeniami i uwagami. Należy jednak pamiętać, że pod niektórymi kontami mogą kryć sami producenci, którzy będą polecać swoją usługę i demonizować konkurencję. Należy być bardzo ostrożnym w takim przypadku. Część wykonawców mebli na zamówienie będzie miała również swoje salony firmowe – warto odwiedzić.

Wizytówka Google – warto korzystać?

A opinie w Wizytówce Google? Jest to jedna z najczęściej wybieranych form polecenia. Wizytówka ta bowiem jest zarządzana przez Google i nie sposób zapłacić im, aby dodać/usunąć opinię. Inną sprawą jest, że właściciele mogą korzystać z opcji kupienia opinii od „firm”, które się tym zajmują. Istnieje jednak spora szansa, że taka wizytówka trafi na czarną listę i nie będzie się wyświetlała, co będzie miało spore konsekwencje. Są jednak właściciele, którzy potrafią SAMI dodać sobie opinię z FIRMOWEGO konta i jeszcze na nią odpowiedzieć! Spójrzcie na zdjęcie obok.

Wizytówka Google nie jest jednak tak idealna, jak mogłoby się wydawać… Opinię może tam dodać każdy, nawet jeśli nigdy o danej firmie nie słyszał. I taki mechanizm może wprowadzać w błąd, ponieważ:

  • jeśli jest to opinia pozytywna, to właściciel ją zostawi i będziemy się nią sugerować
  • jeśli jest z kolej negatywna, to właściciel będzie mógł ją zgłosić do Google, które będzie mogło (ale nie musiało) ją usunąć
Cena a jakość

Płynnie przechodząc od opinii do ceny i jakości w tworzeniu mebli na zamówienie warto zauważyć, że cena jest bardzo ważna, ale nie najważniejsza. Możemy wręcz na każdym kroku zaobserwować, jak potencjalny kupiec jest w stanie dopłacić do lepszej jakościowo usługi. Inna sprawa, że meble na zamówienie robi się raz lub dwa razy w życiu i jeśli już się na nie zdecydujemy, to chcemy, aby były jak najwyższej jakości. Firmy, które mają dużo zamówień i są rozchwytywane na rynku zazwyczaj też są stosunkowo droższe. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że stolarz-hobbysta również może wykonać wysokiej jakości meble w niższej cenie.

Meble na zamówienie – na co patrzeć decydując się na wykonawcę

Portfolio. Jeśli wejdziemy w zakładkę „realizacje”, a tam są pustki lub nawet nie ma jej wcale, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Oczywiście nie wrzucamy wszystkich do jednego worka – staramy się po prostu jasno przedstawić problem. Każda firma bowiem chwali się swoimi realizacjami, a taka, która nie ma zdjęć na stronie, może nie mieć też realizacji. Jeśli mimo wszystko chcemy, aby to właśnie ona wykonała nasze meble, to warto poprosić ich o portfolio.

Gwarancja

Gwarancja jest czymś naturalnym, bez czego nie powinniśmy podpisywać z firmą umowy. Przeważnie stosuje się od roku do kilku lat. Wiadome jest, że nie od razu zauważymy wszystkie wady. Część z nich wyjdzie dopiero w trakcie użytkowania.

Koszty projektu, pomiaru, montażu

Znaczna ilość firm robi pomiar i projekt za darmo. Mówiąc „znaczna” mamy na myśli większą część rynku, ale z tendencją spadkową. Są to działania, od których coraz bardziej się odchodzi. Dlaczego? Klienci często potrafią zamówić u jednej firmy pomiar i projekt żeby za chwilę pójść do konkurencji, która meble na zamówienie wykona o 100 zł taniej. Patrząc okiem Klienta, jest to stosunkowo normalne działanie, ale producent traci czas pracownika, który mógłby zrobić inny projekt. Coraz częściej stosuje się też zasadę, że jeśli projekt mam być za darmo, to meble muszą być wykonane w danej firmie.

Podsumowanie – meble na zamówienie

Na rynku jest bardzo wielu producentów robiących meble na zamówienie. Część z nich robi je gorzej, część lepiej. Jedynie do naszej oceny pozostaje na jaką firmę się zdecydujemy. Ważne jest, aby działać w zgodzie z sobą i nawet jeśli mamy jakieś zastrzeżenia, to najlepiej skontaktować się z właścicielem, aby je rozwiać.