Zabudowy kuchni - 6 najlepszych rozwiązań

Nasza wymarzona kuchnia może zależeć od wielu czynników. Nie tylko od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy, ale też w dużej mierze od tego, jak wyobrażamy sobie rozmieszczenie poszczególnych mebli. Zabudowy kuchni – wskażemy 6 najlepszych rodzajów, z których każdy wybierze coś dla siebie.

Zabudowy kuchni – kuchnia w linii prostej

Jeśli mówimy o zabudowach kuchni przed oczami powinna w pierwszej kolejności ukazać nam się typowa zabudowa w linii prostej. Jest to dość wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ wszystkie meble znajdują się w jednej linii. W tym przypadku należy pamiętać jednak, aby zabudowa kuchni spełniała swoje praktyczne zastosowanie. W przypadku kuchni ze zdjęcia mamy bardzo dobre rozmieszczenie, jeśli chodzi o usytuowanie lodówki i zlewozmywaka. 

Z własnego doświadczenia wiemy, że takie zabudowy kuchni nie powinny mieć jednak dłuższego niż 300-350 cm blatu. W innym przypadku będą za duże odległości do pokonania do poszczególnych rzeczy. Warto wtedy na końcu blatu ustawić szafki. A stół? Można zrobić wersję klasyczną i ustawić go na środku pomieszczenia, ale możemy też pokusić się o blat na składanych wspornikach. Taka opcja gwarantuje złożenie go, gdy tylko nie będzie potrzebny.

kitchen-2094738_1920

Zabudowy kuchni – dwurzędowa zabudowa kuchni

Jeżeli mamy do czynienia z dość wąską i zamkniętą przestrzenią, to zabudowa kuchni wykonana w taki oto sposób powinna być najlepszym rozwiązaniem. Meble (wraz ze sprzętem AGD), które znajdują się po obu stronach będą zajmować mniej miejsca. Przez to będzie go więcej na wolną przestrzeń, a ponadto kuchnia wyda się nam bardziej przytulna. Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: najlepsze rozmieszczenie sprzętów w takiej zabudowie kuchni powinno wyglądać tak, że zlew i lodówka znajdują się po jednej stronie, a po przeciwnej kuchenka plus pozostałe sprzęty. 

Mimo bardzo wielu zalet mamy tutaj jednak i kilka wad: przede wszystkim mała ilość dostępnego miejsca sprawia, że możemy czuć się klaustrofobicznie, a także mamy zdecydowanie za mało miejsca na stół. Niemniej jednak przy okrojonej powierzchni, którą możemy przeznaczyć na kuchnię jest ona jednym z najlepszych rozwiązań.

kitchen-2094707_1920

Zabudowy kuchni – kuchnia w kształcie litery L

Takie rozmieszczenie, jeśli chodzi o zabudowy kuchni, najczęściej możemy zauważyć u osób, które mają dość długie pomieszczenie w miejscu którego ma powstać kuchnia. W takim przypadku na jednej (dłuższej) ścianie umiejscawiamy większą część mebli, a na krótkim kawałku to, co pozostało. 

Również w kwadratowych pomieszczeniach znajdzie ona swoje zastosowanie, ponieważ tutaj zakrywamy całość jednej i część drugiej ściany, a na pozostałej część, na której nie mamy mebli możemy umieścić stół. 

W takim wariancie zabudowy kuchni najlepiej lodówkę umieścić w rogu lub na końcu mebli. Bardzo ważne jest natomiast, aby dobrze zagospodarować strefę narożną – można skorzystać z umieszczenia w niej np. szafek. Ważne jest tutaj, aby w narożach w ostatecznym rozrachunku wszystko dobrze działało. 

kitchen-2165756_1920

Zabudowy kuchni – kuchnia w kształcie litery G

Na przedstawionym zdjęciu mamy do czynienia z zabudową kuchni, w której skład wchodzi również stół. Układ ze stołem najbardziej sprawdzi się we wnęce, natomiast jeśli stół zastąpić dodatkowymi szafkami, to wizualnie będzie to bardzo dobrze wyglądać w kuchni otwartej. W tym przypadku, podobnie jak w większości kuchni narożnych) bardzo ważne jest, aby jak najlepiej zagospodarować przestrzeń narożną.

Jeżeli zamiast stołu (zdjęcie) zdecydujemy się na szafki w tym miejscu, to dobrą opcją jest, aby zrobić je troszkę wyższe, niż pozostałe meble. Taka zabudowa kuchni sprawi, że wyższe półki będą w stanie w jakimś stopniu przykryć ewentualny nieporządek. 

kitchen-1707427_1920

Zabudowy kuchni – kuchnia z wyspą

Taka zabudowa kuchni jest wręcz idealna dla osób, które chciałby by, aby zaproszenie przez nich goście całego wieczora nie spędzili przy stole. Zaczerpnięta została z USA, gdzie w latach 90. XX wieku święciła triumfy. Obecnie można ją również spotkać bardzo często. Wyspa nie tylko będzie spełniała rolę miejsca do przygotowywania posiłków, ale w konieczności i stołu. Ponadto będzie można w niej ukryć wiele rzeczy. 

Nie każdy będzie mógł sobie jednak pozwolić na taką zabudowę kuchni – jeżeli mamy za mało miejsca, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie wyspy w kuchni w kształcie litery G.

Na wyspie można również umieścić płytę grzewczą lub zlew, co zaoszczędzi nam miejsca. 

kitchen-1940175_1920

Zabudowy kuchni – kuchnia otwarta na salon

Kuchnia otwarta jest wręcz idealna dla osób, które cenią sobie przestrzeń. Jest to rodzaj kuchni, w której bez problemu możemy rozmawiać z gośćmi. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy nie znajdują się przy stole.

Takiego rodzaju kuchnia powinna składać się z dyskretnych mebli, aby nie rzucała się w oczy. Również ściany z podłogą powinny być dopasowane kolorystycznie do naszych kuchennych mebli.

Taki rodzaj zabudowy kuchni ma jednak swoje wady – z racji tego, że całościowo jest otwarta na salon, to i wszystkie zapachy, ale i również odgłosy będą się z niej przedostawać do niego. 

kitchen-1336160_1920

Część naszych realizacji: kliknij